Autor: Filip Jarosevsky
Publikováno 14.4.2025

Martin Tolar je americký neurolog českého původu, který se zabývá neurodegenerativními onemocněními. Především pak Alzheimerovou chorobou. Kromě toho, že se již patnáct let věnuje vývoji léku, který by tuto vážnou nemoc zastavil, jeho firma vyvíjí také mobilní aplikaci na prevenci choroby.

„V současnosti má na světě změny v mozku způsobené Alzheimerovou nemocí přes čtyři sta milionů lidí. Díky novým poznatkům a terapiím se však blížíme k cílené a účinné léčbě. Věřím, že v horizontu několika následujících let budou dostupné léky, které dokážou nemoc účinně zpomalit. Kombinace umělé inteligence, personalizované medicíny, a farmak v budoucnu přinese zásadní průlom v péči i prevenci, takže této jedné z největších hrozeb moderního lidstva může být zabráněno,“ říká pro deník Metro Tolar.

Se svým týmem v současné době vyvíjíte digitálního zdravotního kouče využívajícího umělou inteligenci. Jak tato aplikace pomáhá
uživatelům zlepšit zdraví mozku a předcházet neurodegenerativním onemocněním?
Technicky jej vyvíjí společnost Tolion Health, kterou jsem založil před dvěma lety. Ta je zaměřená na využití umělé inteligence v oblasti digitálního zdraví a prevence neurodegenerativních onemocnění, jako je právě Alzheimerova choroba. Jejím hlavním cílem je vytvořit personalizovaného zdravotního kouče, který pomáhá uživatelům optimalizovat životní styl a tím zlepšit zdraví mozku a prodloužit aktivní život. Aplikace využívá pokročilé algoritmy strojového učení, které zpracovávají komplexní zdravotní data uživatelů, včetně genetické predispozice, biometrických údajů, spánkových vzorců, stravovacích návyků, fyzické aktivity, stresových faktorů a senzorické stimulace, a kombinuje je s nejnovějšími medicínskými poznatky.

Co se s těmi údaji pak má dít dál?
Na základě těchto údajů vytváří individualizovaná, vědecky podložená doporučení, která pomáhají snižovat riziko rozvoje demence a podporovat zdraví mozku. Jedním z klíčových prvků této technologie je schopnost dynamické adaptace – doporučení se průběžně aktualizují podle aktuálního zdravotního stavu a chování uživatele.

Můžete uvést nějaký příklad?
Například při zhoršení spánkových návyků aplikace automaticky navrhne cílená opatření, jako je úprava večerní rutiny nebo změna stravy. Tím se odlišuje od obecných zdravotních rad a představuje revoluční přístup k prevenci nemocí mozku propojující moderní medicínu, neurovědu, biotechnologie a umělé inteligence v každodenním životě uživatele.

Jaké jsou hlavní výzvy při vývoji digitálních zdravotních nástrojů, jakým je například ten váš?
Čelíme několika zásadním výzvám, které je nutné překonat, aby byly tyto technologie efektivní, bezpečné a široce přijímané. Jednou z největších výzev je konsolidace velkého množství medicínské znalosti z mnoha výzkumných studií a jejich interpretace pro konkrétního člověka, kterého máme reprezentovaného tímto velkým množstvím dat.

Každý člověk má jedinečné genetické předpoklady, životní styl a zdravotní historii. To, předpokládám, znamená, že univerzální zdravotní doporučení nemusí být vždy účinná.
Ano. Další klíčovou výzvou je právě vámi zmíněná personalizace doporučení. Třetí zásadní výzvou je udržení dlouhodobého zapojení uživatelů. Mnoho digitálních zdravotních aplikací selhává, protože uživatelé je přestanou po krátké době používat. Tolion Health se zaměřuje na vytváření interaktivního, uživatelsky přívětivého rozhraní a zavádění motivačních prvků, jako jsou gamifikace (práce hrou, pozn. redakce), pravidelné zpětné vazby a personalizované výzvy. Samozřejmá je naprostá bezpečnost dat zákazníků, důvěryhodnost a odborná prokazatelnost všech doporučení.

Celý článek si můžete přečíst zde: Častěji zapomínáte? Nechte se vyšetřit, radí neurolog, jenž chce s alzheimerem zatočit pilulkou | Metro