Autor:
Publikováno 8.3.2025
Zní to jako reklamní trik, ale Tolion Health přichází s revolučním řešením prevence Alzheimerovy nemoci pomocí umělé inteligence. Zakladatelem je Martin Tolar, český vědec a podnikatel, který ve Spojených státech vede vývoj léků na Alzheimerovu chorobu.
„Před odchodem do Ameriky jsem v Česku studoval dvě vysoké školy, počítače a medicínu, a také tu prožil to nejdůležitější období poznávání. Proto jsem to vždycky své rodné zemi chtěl vrátit. Říkám o sobě, že jsem ambasador pro Česko v Americe a pro Ameriku v Česku. Rozhodl jsem se dát dohromady skupinu lidí, kteří budou mít příležitost v Česku vybudovat něco úplně nového a úžasného a také se při tom naučí, jak se buduje špičková americká technologická společnost,“ říká Martin Tolar.
Pochvaluje si, že v Česku našel nadšené a velmi schopné lidi, v některých oblastech i lepší než ty, s nimiž pracoval na špičkových univerzitách v Bostonu, jako je Harvard a MIT, kde zakládal své předchozí společnosti. Tolion Health je americkou firmou, která má v Česku svou dceřinou společnost. Nepředstavujme si však pod tím jen pobočku, česká dcera bude mít pro americkou matku zásadní význam. Technologický rozvoj, vědecké průlomy v medicíně, mobilní aplikace Brain Health Coach a její mozek Tolion AI Engine totiž vzniknou právě zde v Česku.
„Budujeme tak další most mezi Českem a Amerikou a máme příležitost pozvednout nejen zdraví milionů lidí, ale také technologickou znalost i podnikatelskou dovednost v České republice, což je v současnosti nejdůležitější zdroj světové ekonomiky.“
„Alzheimerova nemoc se vyvíjí velmi pozvolna a první známky onemocnění lze pozorovat v mozku dvacet až třicet let předtím, než se u pacienta projeví jakékoli klinické příznaky. Přitom právě v této ‘neviditelné’ fázi se dá s nemocí již bojovat. Nejlépe může pomoci změna životního stylu, která dokáže snížit riziko nemoci až o polovinu a v ideálním případě by se tak mohlo zabránit vypuknutí nemoci – a to je právě cíl Tolionu.“
„Obecných rad, jak na to, je plný internet. Tyto rady ale nemusí platit pro každého, protože každý člověk je jiný. A právě individualitu každého jednotlivce má respektovat nová mobilní aplikace Brain Health Coach a tak zajistit cílenou preventivní intervenci. Do aplikace zadáte informace o své osobní a rodinné anamnéze, svém životním stylu, svých návycích, výsledky svých genetických i krevních testů a další jednoduše dostupné údaje. Díky rychlému rozvoji efektivních chatbotů to bude možné i pomocí rozhovoru s mobilní aplikací na vašem telefonu. Dnes jsou velmi populární nástroje pro měření fyzické aktivity a spánku – a tyto údaje naše aplikace také využije. To vše zpracuje umělá inteligence, vybere rizikové faktory a dá pacientovi doporučení přesně odpovídající jeho profilu,“ vysvětluje generální ředitel české pobočky Tolion Health Jaroslav Lískovec.
Alzheimerova nemoc může postihnout kohokoliv, zejména v době, kdy se lidé dožívají stále vyššího věku. Je běžné, že se nemoc projeví po osmdesátém roku života, kdy příznaky již trpí přibližně třetina lidí. Existují však i lidé, kteří jsou touto nemocí ohroženi výrazně více než jiní a klinicky se projeví daleko dříve. Může za to varianta genu pro apolipoprotein E, zejména E4. Vědci odhadují, že tuto variantu genu mají na celém světě až dvě miliardy lidí. U jeho nositelů se klinické obtíže projeví i o deset až patnáct let dříve než u lidí s neutrální variantou E3.
„Tento gen se vyvinul, když jsme před sto tisíci lety běhali po stepi a jedli jen ovoce, kořínky a jen občas ulovili nějaké malé zvíře. Tenkrát nám pomáhal efektivně využít tak nutričně a kaloricky velmi omezenou potravu. Při dnešním způsobu života a stravy tato varianta nám – a hlavně našemu mozku a srdci – výrazně škodí. Právě na lidi s tímto genem se chceme z počátku zaměřit, protože pomoc nejvíce potřebují a intervence u těchto lidí jsou jiné než u těch, kteří tento gen nemají. Musíme jim doporučit správný individuální styl života i správný jídelníček. Důležité je, že my víme, jak genu nedovolit, aby nechal nemoc propuknout. Teď jde o to, připravit takový recept každému na míru a co nejdříve poskytnout pacientům!“
„Velkým problémem je, že mozek je nejsložitější systém ve vesmíru, který známe, a péče o mozek je stejně složitá. Mozek je ovlivňován spoustou faktorů, a procesy, které vedou ke zhoršení jeho funkce, jsou velmi pozvolné a dobře maskované. Přitom ve chvíli, kdy se kůra mozku poškodí, už není cesty zpět. Takže naším úkolem je zjistit, jak hrozící rizika včas rozpoznat a vhodnými zásahy, často jen cílenou úpravou životního stylu, je minimalizovat. Právě v tom může umělá inteligence velmi prospět, protože nám umožňuje analyzovat výsledky nejnovějšího výzkumu a aplikovat ho na individuální rizika.“
Celý článek si můžete přečíst zde: Mobilní aplikace zabrání propuknutí Alzheimerovy nemoci | Komora Plus